Prečo by ste nemali jesť zelené zemiaky? Nebezpečie sa skrýva v každom kúsku.

Prečo by ste nemali jesť zelené zemiaky? Nebezpečie sa skrýva v každom kúsku.

Zelené zemiaky obsahujú väčšie množstvo solanínu, čo je druh alkaloidu. Táto látka sa prirodzene vyskytuje v ľuľkovitých rastlinách - zemiakoch, paradajkách, paprikách a baklažánoch. 

Zákerný solanín

Zemiaky zelenejú, keď sú hľuzy vystavené svetlu, či už na poli, v sklade, na pultoch alebo doma. Je to spôsobené tvorbou zeleného farbiva chlorofylu na povrchu zemiakov. Chlorofyl je bezpečný a nachádza sa vo všetkých rastlinách vrátane šalátu, špenátu a mnohých ďalších. V prípade zemiakových hľúz však funguje ako kanárik v banskej šachte - varuje vás. Baníci používali kanárika ako živý indikátor nebezpečnej hladiny plynu. Ak kanárik uhynul, baníci vedeli, že je čas opustiť šachtu. Podobne, ak sa zemiaky zazelenali, znamenalo to, že je čas ich buď dôkladne orezať alebo radšej zlikvidovať.

Sú zelené zemiaky bezpečné na konzumáciu?

Solanín má charakteristickú horkú korenistú chuť. Ak ste niekedy ochutnali zelené zemiaky, pravdepodobne ste si všimli zvláštnu štipľavú horkosť, ktorá sa líši od chuti bežných zemiakov. Solanín má negatívny vplyv na tráviaci a nervový systém. Pri vyšších dávkach môže solanín spôsobiť otravu, ktorá sa prejavuje nevoľnosťou, hnačkou, zvracaním a bolesťami brucha. V extrémnych prípadoch môže otrava solanínom viesť k smrti, hoci tieto prípady sú veľmi zriedkavé.

Solanín je odolný voči bežnej tepelnej úprave zemiakov. Pri výrobe zemiakových lupienkov a hranolčekov sa jeho koncentrácia neničí, ale skôr zvyšuje kvôli strate vody počas vyprážania. Pri varení zemiakov vo vode sa solanín čiastočne vylúči, čo je pozitívne. Pridaním 0,3 % kyseliny octovej do vody sa obsah solanínu vo varených zemiakoch zníži až o 85 %.

Napriek tomu je solanín pre zemiaky veľmi dôležitý. Je súčasťou ochranného mechanizmu zemiakov a iných ľuľkovitých rastlín. Chráni ich pred škodcami, hubovými chorobami a bylinožravcami.

Môžeme ho jesť?

Zelené zemiaky predstavujú riziko pre naše zdravie, preto je dôležité vedieť, ako s nimi zaobchádzať. Možno si myslíte, že odkrojením zelených častí zemiakov sa odstránia nebezpečné látky. To však nie je úplne ideálne. Alkaloidy môžu preniknúť hlboko do zemiakovej hľuzy, preto jednoduchým odrezaním zelených častí neodstránite všetky nebezpečné látky.

Ak narazíte na zelené zemiaky a naozaj ich potrebujete spracovať, dôkladne ich ošúpte a dôkladne odrežte všetky zelené časti. Pozor, klíčky naozaj nestačí len odlomiť! Vodu, v ktorej sa zemiaky varili, sceďte a už ju nepoužívajte. Varením sa výrazne zníži obsah jedovatých látok v hľuzách.

Pri nákupe sa vyhýbajte zeleným zemiakom. Zemiaky vždy skladujte na tmavom mieste, najlepšie v jednom z našich dizajnových vreciek. Vaše zemiaky zostanú dlho čerstvé a nehrozí, že by začali zelenať.