Ako používať Zembag?

Krátke pokyny:

Suché, nepoškodené zemiaky nasypte do vrecka. Iba takéto zemiaky odolávajú všetkým infekciám a zachovávajú si kvalitu niekoľko mesiacov. Pozor, nové zemiaky s tenkou šupkou do ZEMBAGU nepatria! Vyberte vrecko s rascou z obalu, schovajte ho medzi zemiaky a ZEMBAG zatvorte. Vrecko ZEMBAG s hmotnosťou 5 kg obsahuje dve vrecká rasce, vrece s hmotnosťou 10 kg obsahuje štyri vrecká rasce. Zemiaky môžete podľa potreby kedykoľvek pridávať a odoberať. Pre istotu pravidelne kontrolujte stav zemiakov. Pomôže vám nos, zhnitý zemiak nezapácha. Ak zemiaky začnú klíčiť, pridajte nové vrecko. Vrecko s rascou vydrží až 5 mesiacov.

Vnútorné vrecko a vonkajšiu časť vrecka Zembag môžete jemne vyprať v ruke, ideálne pri nízkej teplote (30 °C).

Inštrukcie:

Podrobný návod pre pestovateľov a zemiakárov:

Ak máte záhradu alebo malý záhon, kde zberáte vlastné zemiaky, odporúčame ich triediť. Odstráňte všetky malé, zelené, nahnité alebo inak poškodené časti. Tie, ktoré sú použiteľné, zjedzte čo najskôr. Nepoužiteľné hľuzy (zelené alebo zhnité) vyhoďte. Zemiaky umývajte len vtedy, ak máte možnosť nechať ich okamžite úplne vyschnúť. Pri zbere sa snažte čo najviac zabrániť poraneniu hľúz.

Pred balením do vreca

Ak máte zemiaky čerstvé, buď od farmára, alebo z vlastnej úrody, nechajte ich niekoľko dní odpočívať na vetranom mieste. To im poskytne čas na vyvetranie a zahojenie rán. Z hľúz sa odparí prebytočná voda, koža zhrubne a na poranených miestach sa vytvorí korkové pletivo, ktoré zabráni preniknutiu infekcie do hľúz. Keď sa prebytočná voda odparí, zemiaky sa niekedy spotia a v uzavretom vreci by nevyschli a mohli by zhniť. Samozrejme, je dôležité zabrániť prístupu svetla k hľuzám, inak by sa zazelenali.

Až budú vo vrecku

Ozdravené a starostlivo skontrolované hľuzy môžete uskladniť v Zembagu a pridať odporúčané množstvo vreciek s rascou (1 vrecko na 2,5 kg zemiakov). Najneskôr po dvoch týždňoch zemiaky opatrne vyberajte a odstráňte všetky napadnuté hnilobou alebo plesňou, po ďalšom týždni vykonajte druhú kontrolu. Vždy, keď otvoríte Zembag, využite túto príležitosť a skontrolujte ich zdravotný stav.